Šāds apgaismojums spēj ne tikai akcentēt ēku mākslinieciskās, funkcionālās un stila īpatnības, bet arī izcelt atsevišķu objektu izteiksmīgumu. Šobrīd pastāv dažāda skaita variantu objekta mākslinieciskā veidola izveidei: tas var būt kā vispārējs plūstošs apgaismojums, tā arī lokālais apgaismojums, kā arī izgaismotas fasādes, siluetu izgaismojums, kontūrizgaismojums, dinamisks krāsu apgaismojums un dažādi citi. Viss atkarīgs no fantāzijas un ēkas funkcionālā uzdevuma.
Gaisma var raksturot telpu, ietekmēt tās saturu un noteikt stilu. Ārpusē pastāvīgā kustībā atrodas Saule, mainās atmosfēra, un gaismas un ēnu rotaļa maina priekšmetu ārējo izskatu. Turpretim telpās dabīgā un mākslīgā apgaismojuma mijiedarbība ir funkcionāls un dekoratīvs risinājums. Dekoratīvais apgaismojums brīvi kombinējas ar citiem tā veidiem, kā arī var tikt izmantots patstāvīgi.
Tāds apgaismojums tiek realizēts griestu, sienu, grīdas un kāpņu, mēbeļu apgaismojumā un neatkārtojamos gaismas objektos — panno un instalācijās.
Dekoratīvā apgaismojuma pamatfunkcijas – estētiskais baudījums un noskaņojums. Apgaismojuma noformējums variē telpas proporcijas, akcentē vai notušē noteiktus priekšmetus vai dekoratīvos elementus tajos. Izkliedēta vai virzīta gaisma, krītoša visiespējamākos leņķos vai no dažādiem augstumiem un uz dažādām virsmām, atklāj papildus iespējas nepieciešamās atmosfēras izveidei.
Dekoratīvajam apgaismojumam var būt vadīta un programmējama gaismas intensitāte un krāsu palete, kā arī tā var būt pieslēgta esošajām ēkas automātiskajām vadības sistēmām. Dekoratīvo apgaismojumu var uzstādīt jebkurā telpā (vai ārpus tās): dzīvoklī, ēkā, birojā, kafejnīcā, restorānā, viesnīcā. Lai maksimāli izmantotu gaismas noformējuma iespējas, vēlams sākt to plānot jau būvniecības vai remonta projektēšanas stadijā.